Melanom je nejméně častým kožním nádorem, ale je nejnebezpečnější.
Vzhled melanomu
Melanomy vypadají jako skvrny, které jsou tmavě zbarvené nebo mají nepravidelné okraje, nebo se mění jejich barva v čase, nebo vypadají jako rychle rostoucí růžová, nebo červená ložiska. Na první pohled nejsou melanomy snadno diagnostikovatelné, protože mohou napodobovat běžná mateřská znaménka, za která mohou být zaměněny.
Existuje pravidlo ABCDE, které je užitečné a může vám pomoci rozpoznat potenciální melanom na vaši kůži:
- je projev asymetrický?
- má nepravidelné okraje?
- došlo ke změně barvy?
- je větší než 6 mm v průměru?
- mění se velikost, okraje a chování projevu v čase?
Všechna mateřská znaménka by měla vypadat téměř podobně, měla by mít stejnou barvu i tvar. Objeví-li se na kůži nový projev, který se od stávajících projevů na kůži liší, pak by mohlo jít o podezřelý projev (to nazýváme příznak ošklivého káčátka).
Symptomy, jako je svědění nebo krvácení projevu, jsou pak charakteristickými znaky maligních melanomů. Přítomnost jakéhokoli nového projevu na kůži lidí starších 40 let je vždy podezřelým projevem, který by měl být vyšetřen dermatologem.
Lokalizace
Melanomy se mohou objevit kdekoli na těle, nejčastěji je vídáme na trupu a dolních končetinách. Mohou se objevit na kůži, na které nebyl žádný projev, nebo vznikají ve 30 % případů z již existujícího mateřského znaménka.
Vývoj v čase
Melanomy mohou rychle růst a také se mohou rychle šířit do vnitřních orgánů. Proto je doporučována včasná léčba, nejčastěji jde o chirurgické odstranění melanomu.